Hokej na lodzie

Hokej na Igrzyskach Olimpijskich

Rzeczą zapewne znaną miłośnikom hokeja na lodzie i prawdopodobnie zupełnie obcą okazjonalnym widzom tej dyscypliny może okazać się informacja o tym, że pierwszy turniej hokeja na lodzie o znaczeniu olimpijskim został rozegrany podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii, w 1920 roku. Kolejny turniej hokejowy został już zgodnie z oczekiwaniami rozegrany podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix, w 1924 roku i od tego momentu stanowi jedną z najpopularniejszych dyscyplin zimowej olimpiady. O popularności zmagań hokeistów na arenie olimpijskiej może świadczyć fakt, że spośród wszystkich zimowych dyscyplin wchodzących w skład Igrzysk, hokej należy do najuważniej traktowanych przez bukmacherów, którzy zajmują się opracowywaniem kursów na zakłady sportowe w meczach hokeja na lodzie – a porównanie kursów oferowanych przez konkurujące ze sobą firmy bukmacherskie pozwala zauważyć znikome wręcz róznice.

Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie

Rozgrywki o tytuł mistrzowski o zasięgu światowym w hokeju na lodzie odbywają się regularnie od 1920 roku. Początkowo rozgrywane były co cztery lata, jednak od 1930 roku turnieje mistrzowskie odbywają się corocznie. Dotychczas najwięcej sukcesów na koncie mają Rosjanie (w barwach ZSRR oraz Rosji), dwadzieścia pięć tytułów Mistrza świata w hokeju na lodzie, zaraz za nimi są Kanadyjczycy z dwudziestoma czterema tytułami, później Czesi z dwunastoma i Szwedzi z ośmioma. Oczywiście dane te są aktualne na 2011 rok, w przyszłości klasyfikacja może się zmienić, a w szczególności nie jest wykluczone, że Rosjanie będą musieli ustąpić pierwszeństwa w tabeli wszechczasów depczącym im po piętach Kanadyjczykom.

Liga hokejowa NHL

NHL  jest bez wątpienia najbardziej znaną i prestiżową ligą hokeja na lodzie na świecie, dodatkowo stanowi element tak zwanej Wielkiej Czwórki lig zawodowych w Stanach Zjednoczonych, obok NBA, NFL i MLB. W NHL  występują lub występowali najznamienitsi gracze w historii tej dyscypliny, jak np. Wayne Gretzky czy też Mario Lemieux. Również Polacy pojawiali się na lodowiskach NHL, wśród nich tak znane nazwiska jak Krzysztof Oliwa, lub Mariusz Czerkawski. Porównanie kursów bukmacherskich na mecze NHL oraz innych lig hokejowych świadczy doskonale zarówno o bardzo wyrównanym poziomie rozgrywek, jak również o nacisku, jaki kładą profesjonalne firmy bukmacherskie na precyzyjne opracowywanie kursów na zakłady sportowe związane z ligą NHL .

Rozgrywki w lidze hokeja na lodzie KHL

Континентальная хоккейная лига lub KHL to profesjonalna liga hokeja na lodzie założona w 2008 roku, w tym samym roku też został rozegrany pierwszy sezon tych rozgrywek. Liga KHL jest wschodnioeuropejskim odpowiednikiem NHL, skupia dwadzieścia cztery najlepsze zespoły hokejowe z Rosji, Białorusi, Słowacji, Łotwy oraz Kazachstanu. Struktura ligi oraz charakter rozgrywek jest wzorowany na NHL, zaś trofeum dla zwycięzcy rozgrywek nosi nazwę Pucharu Gagarina.

Hokej na lodzie w Polsce

Hokejowe rozgrywki ligowe w Polsce odbywają się od 1927 roku aż do dnia dzisiejszego, od 1955 w formule ligowej. Najbardziej utytułowanym klubem hokejowym w naszym kraju jest Podhale Nowy Targ, który zgromadził dziewiętnaście statuetek Mistrza Polski w hokeju na lodzie, na drugim miejscu jest Legia Warszawa z trzynastoma statuetkami (ostatni tytuł zdobyty w 1967 roku), pozostałe drużyny mają na koncie mniej niż dziesięć tytułów mistrzowskich. Mimo stosunkowo niewielkiej popularności tej dyscypliny w Polsce bukmacherzy intensywnie pracują nad opracowywaniem kursów na mecze hokejowej ekstraklasy, a bezpośrednie porównanie kursów różnych firm pokazuje wyraźnie sporą zbieżność notowań, co oznacza, że dyscyplina cieszy się uznaniem wśród bukmacherów, którzy przygotowują atrakcyjne oferty zakładów sportowych dla graczy. A przecież bez odpowiednio atrakcyjnych kursów oraz ich porównania pomiędzy firmami bukmacherskimi żaden szanujący się hazardzista nie podejmie się opłacania zakładów sportowych na rozgrywki ligi w hokeju na lodzie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Grać odpowiedzialnie - Limit wieku 18+ - Bonus graczy dotyczy nowych graczy - Obowiązują zasady i zasady gry