Jak grać u buka?

Kursy oraz bonus kursowy

Oprócz jasno określanych przez bukmacherów kursów na poszczególne wydarzenia, bukmacherzy oferują szereg różnego rodzaju bonusów dodatkowych. Ich liczba i rodzaj różni się w zależności od firmy bukmacherskiej oraz czasami statusu gracza, warto więc zapoznać się uprzednio z różnymi możliwościami gry w danej firmie. Na szczęście dla gracza praktycznie każdy liczący się na rynku bukmacher przygotował dla graczy odpowiedni poradnik, w którym wyjaśnia różne zawiłości swojej oferty. Wracając do bonusów, najpopularniejszymi tego typu rozwiązaniami są tak zwane bonusy procentowe, które mają postać dodatków do wygranej zależnej od liczby obstawionych wydarzeń wchodzących w skład pojedynczego zakładu. Np. Bonus 10 może oznaczać wygraną powiększoną o 10% wartości wynikającej z zakładu obejmującego wyniki 10 różnych wydarzeń sportowych. Analogicznie Bonus 20% może dotyczyć zakładów 20-pozycyjnych itp. Często spotykane są także bonusy dla nowych graczy, np. kwota wolna na wejście z gwarancją zwrotu – oferta ta nie dotyczy jednak bezpośrednio kursów na wydarzenia sportowe.

Handicap

Zakłady typu handicap dotyczą sytuacji, w której zawodnik lub zespół uważany za murowanego faworyta gra ze znacznie słabszym przeciwnikiem. W takiej sytuacji firma bukmacherska może ustawić dla przykładu zakład z handicapem -1 dla wybranego meczu piłki nożnej, który będzie oznaczał, że zespół będący faworytem rozpoczyna spotkanie mają o jednego gola mniej od przeciwnika. Zapis handicap +1 po stronie słabszej ekipy analogicznie oznacza, że drużyna ta do końcowego wyniku będzie miała dopisaną jedną bramkę więcej. Zakłady handicapowe są rozstrzygane po zakończeniu spotkania i dopiero wtedy określane są ewentualne wygrane graczy, którzy na takie zakłady postawili.

1×2

Zakłady typu 1×2 są najprostszym i najstarszym sposobem obstawiania wyników wydarzeń sportowych. Bukmacherzy stosują taką symbolikę do określania końcowych rozstrzygnięć meczów, poszczególne symbole oznaczają:

  • 1 – zwycięstwo gospodarzy lub w przypadku spotkań na terenie neutralnym, np. finałów pucharów europejskich w piłce nożnej, drużyny wymienionej na pierwszym miejscu w zakładzie sportowym,
  • 2 – analogicznie jak powyżej, jednak zwycięstwo odniesie drużyna gości,
  • X – w spotkaniu padnie remis (niektórzy bukmacherzy preferują tutaj symbol 0 zamiast X),
  • 1X – zapis ten oznacza, że spotkania nie wygra drużyna gości (zwycięstwo gospodarzy lub remis)
  • X2 – zapis ten oznacza, że goście nie przegrają tego meczu, odniosą zwycięstwo lub zremisują,
  • 12 – taka postać zakładu oznacza, że mecz nie zakończy się remisem. W niektórych dyscyplinach lub rozgrywkach tego typu zakład jest niemożliwy do zrealizowania, ponieważ z definicji spotkanie nie może zostać zremisowane – np. mecz tenisowy.

Podwójna szansa

Zakłady typu Double Chance lub po prostu podwójnej szansy są uproszczeniem nazewnictwa zakładów w postaci 1X lub X2 opisanych powyżej. Potoczne zwanymi są zakładami z podpórką i często wśród bukmacherów tego typu określenia są właśnie na tego typu zakłady stosowane.

Over/Under

Zakłady typu over/under wiążą się z liczbą punktów, goli lub innych policzalnych osiągnięć (np. rzutów rożnych, karnych, fauli, błędów serwisowych itp.) zdobytych podczas danego wydarzenia sportowego. Przykładowo zakład sportowy under 3.5 związany z meczem piłki  nożnej, a postawiony na liczbę zdobytych bramek będzie zakładem zwycięskim, jeśli obie drużyny strzelą podczas spotkania mniej niż 4 gole. Czyli wyniki w rodzaju 2:0, 3:0, 1:2, 0:0 będą oznaczały wygraną na ten zakład, podczas gdy rezultat spotkania wynoszący 4:0, 3:1 itp. będzie równoznaczny z porażką. Podobna zasada dotyczy zakładów typu over, tylko różnica polega na tym, że zakład wygrywa jeśli liczba bramek przekroczy wartość podaną na zakładzie.

Dodaj komentarz

*
= 5 + 1

Grać odpowiedzialnie - Limit wieku 18+ - Bonus graczy dotyczy nowych graczy - Obowiązują zasady i zasady gry