1 Liga

Niezależnie od tego, jakiemu klubowi kibicujesz Szanowny Czytelniku, z pewnością zainteresuje Cię przygotowany przez nas ogólny przegląd rozgrywek piłkarskich na drugim najwyższym w Polsce szczeblu, czyli I Ligi w piłce nożnej, opracowany również pod kątem stawek na zakłady sportowe oraz kursów w firmach bukmacherskich. Cóż bowiem może być przyjemniejszego, niż dodatkowa motywacja skłaniająca kibica do jeszcze mocniejszego ściskania kciuków za ulubioną drużynę, niż dodatkowa premia pieniężna za sukcesy klubu?

Historia I Ligi polskiej w piłce nożnej

Przez wiele lat w naszym kraju nie istniały sformalizowane rozgrywki niższego szczebla w piłce nożnej o zasięgu ogólnokrajowym, poszczególne rejony kraju organizowały własne turnieje bądź ligi, na podstawie wyników których zgłaszany był akces drużyny do rozgrywek Ekstraklasy, rozpatrywany pozytywnie bądź nie przez zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dopiero w 1949 roku uruchomiono oficjalnie 1 Ligę piłkarską (de facto II-gą) o zasięgu ogólnopolskim, w której rozgrywki odbywały się w systemie kołowym, a więc zwycięzca oraz zdobywca drugiej lokaty na koniec sezonu nagradzani byli awansem do Ekstraklasy, a dwie ostatnie drużyny spadały do II Ligi. System ten z niewielkimi zmianami obecny jest w polskich rozgrywkach piłkarskich aż do dnia dzisiejszego.

Najważniejsze kluby w 1 Lidze

Na przestrzeni lat często pojawiały się drużyny, które postanowiły zamieszać nieco wśród wielkiej czwórki z Ekstraklasy i podjęły próbę przedarcia się do najwyższej klasy rozgrywkowej. W tym celu musiały one najpierw wygrać rozgrywki na drugim szczeblu rozgrywek, czyli w obecnej 1 Lidze. Były to dla przykładu kluby z Łodzi czyli ŁKS oraz Widzew, wielki rywal Legii zza miedzy, czyli Polonia Warszawa, czasami do głosu dochodziły inne drużyny jak np. Piast Gliwice lub też GKS Katowice. Jednak historia historią, ale za kursy związane z zakładami sportowymi na bieżący sezon odpowiadają wyłącznie obecne osiągnięcia i stany kadrowe drużyn, pora więc rzucić okiem na bardziej aktualny stan rzeczy. Jest przecież rzeczą oczywistą, że największe szanse na zwycięstwo, a więc i najwyższe kursy, bukmacherzy oferują na spotkania drużyn, które w poprzednim sezonie zaznały goryczy spadku z Ekstraklasy.

Kursy na mecze 1 Ligi piłki nożnej

Niewątpliwie bezpieczne obstawianie wyników 1 Ligi piłkarskiej polega na śledzeniu kursów opracowywanych przez bukmacherów i składanie zakładów sportowych właśnie na ich podstawie. W tym celu warto prześledzić zarówno wspomniane kursy, jak i wyniki z poprzedniego sezonu. Na przykład koniecznie zwróć uwagę na kluby, które noszą piętno spadkowiczów z Ekstraklasy, w sezonie 2011/2012 będą to dla przykładu Arka Gdynia oraz Polonia Bytom. Jeśli będziesz uważnie śledził informacje dotyczące kwestii budżetowych oraz składu tych drużyn, możesz w prosty sposób ocenić ich szanse na przyszły sezon oraz co się z tym wiąże, czy warto na nie stawiać – a przecież na początku sezonu kursy na końcowy sukces każdego z zespołów będą z pewnością znacznie bardziej interesujące, niż w drugiej połowie rozgrywek, kiedy to już większość kart zostanie rozdana a sytuacja stanie się klarowna.

Profile rozgrywek w 1 Lidze

Podobnie jak w przypadku Ekstraklasy należy mieć na uwadze rozgrywki prowadzone w systemie jesień-wiosna z długą przerwą między rundami – co jak pokazuje praktyka może mieć spore przełożenie na formę drużyn we wiosennej części rozgrywek. Do tego dochodzi jeszcze przepisowe okno transferowe w styczniu każdego roku, czyli możliwość zatrudniania i zwalniania poszczególnych piłkarzy. Krótko mówiąc, styczeń to dla każdego miłośnika piłki nożnej i zakładów sportowych najważniejszy miesiąc w roku.

Obstawianie meczów 1 Ligi piłkarskiej

Kibice czujący w sobie żyłkę hazardzisty oraz mający dobre rozeznanie również wśród innych drużyn mogą pokusić się o wybranie tzw. czarnego konia wśród drużyn mniej popularnych, ale dla których kursy bukmacherskie na końcowy sukces również sugerują szansę powodzenia – do takich klubów można zaliczyć np. Piasta Gliwice, GKS Katowice, Pogoń Szczecin lub też Wartę Poznań. Oczywiście stawianie na każdą z tych drużyn obarczone jest pewnym ryzykiem, ale przy kursach oferowanych na ich zwycięstwo w lidze z pewnością warto zaryzykować nawet niewielką sumę pieniędzy i liczyć na szansę zwrotu z nawiązką.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Grać odpowiedzialnie - Limit wieku 18+ - Bonus graczy dotyczy nowych graczy - Obowiązują zasady i zasady gry