Ekstraklasa

Najwyższa kategoria rozgrywek ligowych w piłce nożnej w naszym kraju, zwana potocznie pod nazwą Ekstraklasa (choć od lipca 2011 roku nosi oficjalna nazwę T-Mobile Ekstraklasa) corocznie przyciąga przed ekrany telewizorów oraz oczywiście na stadiony szerokie rzesze fanów piłki nożnej.

Krótka historia nazwy Ekstraklasa w pierwszej lidze piłki nożnej

Liga piłki nożnej w Polsce rozgrywana jest od 1927 roku, choć już wcześniej istniały na terenie naszego kraju kluby piłkarskie występujące w mniej lub bardziej oficjalnych rozgrywkach. Nazwa Ekstraklasa jest nieodłącznie związana z polską ligą piłki nożnej od mniej więcej 1930, kiedy to pojawiła się po raz pierwszy w jednym z oficjalnych opracowań statystycznych, jednak dopiero w 2005 roku popularne wśród kibiców nieoficjalne określenie najwyższego szczebla rozgrywek piłkarskich w naszym kraju doczekało się oficjalnego „przyklepania” – w tym roku z uwagi na nawiązanie współpracy ze sponsorem nazwa rozgrywek została określona jako Idea Ekstraklasa. Nazwa ta w późniejszych latach zmieniała się na Orange Ekstraklasa i jak już wspomniano na początku, od 2011 roku liga piłkarska nosi nazwę T-Mobile Ekstraklasa. Skoro mamy już omówioną historię nazwy rozgrywek, pora skupić się na najważniejszych klubach w nich występujących.

Największe kluby występujące w piłkarskiej Ekstraklasie

Ponad 85 lat (z przerwą na II wojnę światową) trwania rozgrywek piłkarskich w Polsce w sposób oczywisty wyłoniło kilka drużyn, które odcisnęły swoje piętno. Żeby w pełni ocenić znaczenie niektórych klubów dla polskiej piłki nożnej, nie wystarczy zapoznać się tylko z tabelą wszechczasów, ale również prześledzić wydarzenia z poszczególnych sezonów. Ujmując temat w dużym skrócie, do najważniejszych klubów, mających największy wkład w rozwój naszej rodzimej Ekstraklasy oraz przyciągających największe rzesze fanów przed telewizory i na stadiony należą Legia Warszawa, Wisła Kraków, Ruch Chorzów oraz Górnik Zabrze. Wszystkie te kluby odgrywają mniej lub bardziej znaczącą rolę także dzisiaj, stanowiąc silną pozycję na liście drużyn występujących w rozgrywkach naszej ligi piłkarskiej. Największą liczbą zwycięstw w lidze, czyli również tytułów mistrza Polski w piłce nożnej mogą poszczycić się drużyny Ruchu Chorzów oraz Górnika Zabrze, które zgromadziły na koncie po czternaście tytułów. Tuż za plecami oba kluby czują oddech Wisły Kraków, której gablotka klubowa w momencie pisania tych słów zawiera trzynaście statuetek świadczących o zdobyciu tytułu mistrzowskiego. Paradoksalnie drużyna zajmująca pierwsze miejsce w tabeli wszechczasów, czyli Legia Warszawa na na koncie tylko osiem tytułów mistrza kraju, co jednak nie przeszkadza jej być stale liczącą się siłą na krajowym podwórku piłkarskim.

Kursy na zakłady sportowe związane z meczami Ekstraklasy

Rzut okiem na tabelę kilku ostatnich sezonów piłkarskich wyraźnie pozwoli wskazać głównych faworytów rozgrywek w kolejnych latach. Bez wątpienia można wskazać drużyny Wisły Kraków oraz Lecha Poznań jako ulubieńców bukmacherów oraz kibiców, bowiem kursy na mecze tych drużyn oferowane przez poszczególne firmy zajmujące się zakładami sportowymi wyraźnie wskazują, że zaplecze sportowe obu tych klubów cieszy się uznaniem u fachowców. Inną drużyna, na którą z pewnością warto postawić jest Legia Warszawa, która także jest uznaną marką w rozgrywkach rodzimej Ekstraklasy piłkarskiej i praktycznie w każdym sezonie zalicza się do faworytów

Profile rozgrywek Ekstraklasy

Tutaj należy wspomnieć o pewnej specyfice związanej z ligą w naszym kraju, a mianowicie długiej przerwie zimowej w rozgrywkach, trwającej od grudnia do prawie końca lutego – co jak pokazuje historia często ma znaczny wpływ na przebieg rundy wiosennej.

Zakłady sportowe związane z rozgrywkami w Ekstraklasie

Jak wspomniano poprzednio, obstawianie wyników meczów, jak i całego sezonu w piłkarskiej Ekstraklasie jest bardzo popularnym sposobem na zarówno zwiększenie domowego budżetu, jak i dostarczenie dodatkowych emocji podczas kibicowania. Wybierz więc dla siebie najlepszą ofertę firmy bukmacherskiej kierując się opracowanymi przez nie kursami na poszczególne etapy rozgrywek, oszacuj wiarygodność i do dzieła – możesz śmiało obstawić zakłady na mistrzostwo kraju zdobyte np. przez Wisłę Kraków lub Lecha Poznań kierując się kursami bukmacherów lub też postawić na czarnego konia w postaci np. Śląska Wrocław – dla której to drużyny kursy na zdobycie tytułu pozwalają mieć nadzieję na końcowy sukces.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Grać odpowiedzialnie - Limit wieku 18+ - Bonus graczy dotyczy nowych graczy - Obowiązują zasady i zasady gry