Polska na Euro 2012

Turniej finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku zorganizowany będzie wspólnie przez Polskę oraz Ukrainę, tak więc oba te kraje pełniąc rolę gospodarzy miały zapewniony udział w turnieju już w momencie ogłoszenia miejsca jego rozgrywania. W zasadzie też d tego momentu reprezentacja Polski w piłce nożnej pracuje intensywnie nad przygotowaniem formy na występ w walce o tytuł Mistrza Europy w Piłce Nożnej. W międzyczasie niezwykle istotnym wydarzeniem było losowanie grup turnieju finałowego Euro 2012, w efekcie którego Polska trafiła do grupy A, mając za rywali reprezentacje Rosji, Czechów oraz Greków.

Droga Polski na Euro 2012

Z uwagi na pełnienie przez Polskę roli gospodarza turnieju, nie występowała ona w kwalifikacjach do Euro 2012 – z tego też powodu od ponad dwóch lat nasza reprezentacja nie rozegrała meczu o punkty, a jedynie same mecze towarzyskie, które oczywiście niosą za sobą znacznie niższą presję wyniku oraz służą głównie sprawdzeniu różnorakich wariantów taktycznych przez nowego selekcjonera, którym od 29 października 2009 jest Franciszek Smuda. Z tego też powodu wyniki osiągane przez nasz zespół są mocno zróżnicowane, od zwycięstwa 6:1 z reprezentacją Tajlandii 23 stycznia 2010 roku, do porażki 0:6 z Hiszpanami, tuż przez Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku. Większość spotkań Polacy z grali z niżej notowanymi rywalami, właśnie z uwagi na konieczność swobodnego zgrywania zespołu, jednak na liście drużyn, z którymi reprezentacja naszego kraju grała przez ostatnie dwa lata widnieją tak uznane marki w świecie futbolu, jak Niemcy z którymi 6 września 2011 roku zremisowaliśmy 2:2 czy też Włochy, które niestety gładko odprawiły nas z bagażem dwóch goli, nie tracąc przy tym żadnego. Na dzień pisania niniejszego artykułu ostatnim rywalem reprezentacji Polski był zespół Portugalii, z którymi 29 lutego 2012 roku zremisowaliśmy bezbramkowo.

Gwiazdy reprezentacji

Wprawdzie w składzie reprezentacji Polski trudno doszukiwać się nazwisk, które miłośnicy piłki nożnej wymieniają w jednym rzędzie z największymi gwiazdami światowego futbolu, takimi jak Leo Messi, czy tez Cristiano Ronaldo, jednak koszulkę z orłem na piersi nosi kilku zawodników, których nazwiska są w piłkarskim świecie co najmniej rozpoznawane. Mowa tutaj o takich graczach, jak Wojciech Szczęsny, podstawowy bramkarz drużyny Arsenalu Londyn, czy też Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek, czyli trójka graczy podstawowego składu aktualnego mistrza Niemiec, czyli Borussi Dortmund. W składzie naszej reprezentacji znajdują się również gracze podstawowych składów takich klubów europejskich, jak Lille OSC (Ireneusz Jeleń), Girondins Bordeaux (Ludovic Obraniak), AJ Auxerre (Dariusz Dudka), RSC Anderlecht (Marcin Wasilewski), czy też Werderu Brema (Sebastian Boenisch).

Szanse Polaków w opinii bukmacherów

Bez zbytniego owijania w bawełnę należy jasno sobie powiedzieć, że bukmacherzy nie dają większych szans naszej reprezentacji na poważnie zaistnienie podczas Euro 2012. Kursy przedstawiane na mecze Polaków pokazują wyraźnie, że absolutnym szczytem marzeń kibiców naszej reprezentacji powinien być tylko awans z grupy A, natomiast realistycznie rzecz biorąc szanse naszej drużyny na skuteczną rywalizację z zespołami Rosji, Czech oraz Grecji są znikome. Bukmacherzy jednogłośnie przewidują dla polskiego zespołu miejsce trzecie lub czwarte w grupie A, w zależności od rezultatu osiągniętego w bezpośrednim pojedynku z Grecją, stawiając Rosjan oraz Czechów poza naszym zasięgiem. Nie należy jednak zapominać, że piłka nożna jest jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin sportów zespołowych właśnie z uwagi na obfitość w nieoczekiwane rozstrzygnięcia i z pewnością kibice piłkarscy w naszym kraju podchodzą do nadchodzącego turnieju Euro 2012 z pewną nutką optymizmu, mimo trudnych do zaakceptowania faktów, jak właśnie kursy bukmacherskie i pozycja reprezentacji Polski w rankingach FIFA oraz UEFA.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Grać odpowiedzialnie - Limit wieku 18+ - Bonus graczy dotyczy nowych graczy - Obowiązują zasady i zasady gry